HABERLER
TEMPO'DAN ÖZEL GEZİ EKİ

Bu ay, 'Dövüş Kulübü' kapağıyla çıkan Tempo dergisi, Gezi eylemlerinin yıldönümüne özel bir ek hazırladı.

Soma'daki maden faciasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanlık Müşaviri ve Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel'in ilçedeki sert tavrı tartışma yaratmıştı. Tempo, “Başbakan neden bu kadar öfkeli?” sorusundan yola çıkarak, Başbakan'ın ruh halini, 2007’de ‘Bi'at ve Öfke’ kitabını yazan psikiyatr Cemal Dindar ile konuştu. Dindar, “Erdoğan, öfkenin işe yaradığını gördü. Asıl tehlikeli olan bu” diyor.

Tempo'nun arşiv niteliğindeki özel Gezi eki ise, eylemlerin ardından yaşananlarla ilgili dosyalar ve röportajlar içeriyor. Yazar ve akademisyen Ahmet İnsel ve Fransız düşünür Étienne Balibar’ın Gezi ile ilgili çarpıcı tespitlerde bulunduğu röportajların yanı sıra Hürriyet Gazetesi Ekler Yayın Yönetmeni Çınar Oskay ile kitabı ‘Haziran’ üzerine yapılmış bir söyleşinin de yer aldığı ekte; Gezi Parkı'ndaki 'aç-kapa' dönemi, eylemler sırasında hayatını kaybeden çocuk ve gençlerle ilgili davaların seyri, 'Kırmızılı Kadın'dan 'Palalı'ya gelişmeler, tuhaf ‘Gezi’ cezaları, “Camide içki içildi”, “Başörtülü kadına saldırıldı” gibi iddialarda gelinen son aşamalar ile Gezi belgeselleri, kitapları ve dahası bulunabilir.


Tempo'nun bu ayki bir diğer hediye eki ise Tempo Kitap. Yaz kitaplarından, Anton Çehov'a saygı duruşuna, Enis Batur'un yeni kitabından çok satanlara kitapseverlerin ilgiyle takip ettiği pek çok konu Tempo Kitap'ta!